NKE Stratégiai Védelmi Kutatóközpont Nézőpontok 2017
Varga Gergely: A NATO öt stratégiai alapkérdése
Az Észak-atlanti Szerződés Szervezete 2017. május 25-én avatta fel hivatalosan új főhadiszállását Brüsszelben, s ez alkalomból a szövetség állam- és kormányfői is konzultáltak aktuális feladataikról. A találkozó legfontosabb témájának az új amerikai elnök, Donald Trump európai bemutatkozása ígérkezett. Tekintettel a nemrég hivatalba lépett elnök NATO-t érintő, erősen kritikus korábbi kijelentéseire és az adminisztráció eddigi politikáját érintő erőteljes vitákra, az európai szövetségesek személyesen Trump elnöktől vártak megnyugtató szavakat az Egyesült Államok változatlan európai elkötelezettségét illetően. Az új amerikai adminisztráció számára pedig a találkozót megelőzően a legfontosabb kérdés az volt, hogy a NATO, illetve az európai szövetségesek mit ajánlanak fel a nemzetközi biztonsági kihívásokkal szembeni hatékonyabb fellépés érdekében. Ezzel együtt az is várható volt, hogy stratégiai szempontból az Oroszországhoz fűződő viszony jövője, a kelet-európai védelmi intézkedések, az európai védelmi hozzájárulások mértéke és a szélesebb értelemben vett biztonsági kihívások – terrorizmus és a Közel-Kelet – is napirenden lesznek.Ugyanakkor, ha az aktuális nemzetközi konfliktusok és kihívások kontextusa mögé tekintünk, olyan visszatérő vitát generáló és politikai egyeztetést kívánó, a szövetségesek szándékainak folyamatos felülvizsgálatát és újradefiniálását követelő strukturális, stratégiai kérdéseket látunk, amelyek a kezdetektől fogva meghatározták a NATO történetét. Jelen írás fő célja e kérdések bemutatása és aktuális kontextusának, várható hatásainak értelmezése.
Teljes cikk: 2017/3.
Etl Alex: A posztigazság korszak biztonságpolitikai vonatkozásai
Elemzésünk célja, hogy körüljárjuk a posztigazság jelenségének sajátosságait és néhány pontosítással éljünk a szóösszetétel jelentését és a posztigazság korszakának társadalmi, technológiai és politikai előfeltételeit illetően. Ezt követően arra a kérdésre keressük a választ, hogy melyek lesznek e korszak legfontosabb biztonságpolitikai vonatkozásai? Megállapításainkat végül az amerikai elnökválasztás tapasztalatainak összegzésével zárjuk.
Teljes cikk: 2017/2.
Tálas Péter: Egy elnökválasztás anatómiája
2017. március 9-én az Európai Tanács (EiT) tagjai 27:1 arányban két és fél évre meghosszabbították EiT-elnöki pozíciójában a lengyel Donald Tuskot. A Polgári Platform (PO) egykori miniszterelnökének európai tisztségében való megerősítését csupán hazájának kormányfője, a Jog és Igazságossághoz (PiS) tartozó Beata Szydło ellenezte. Míg a lengyel kabinet tagjai és a Jarosław Kaczyński vezette PiS vezetése az EiT elnökválasztása kapcsán a kormány győzelméről beszélnek, a lengyel ellenzék szerint Lengyelország 2004 óta nem tapasztalt nemzetközi elszigeteltségbe került a kormány külpolitikája miatt. Jelen írásunkban azt kíséreljük meg rekonstruálni, miként következhetett be, hogy a visegrádi országok legnagyobb, a kelet-közép-európai régió vezetésére aspiráló állama ennyire látványosan magára maradt az EiT fórumán. Ennek során röviden bemutatjuk az esemény lengyelországi politikai hátterét, a választás kapcsán kialakuló európai politikai erőviszonyokat, a lengyel diplomácia Donald Tusk újraválasztása ellen tett lépéseit, illetve a varsói kormánynak és kormánypártnak a kérdéssel összefüggő kommunikációját. Vagyis azokat tényezőket vesszük elemzői górcső alá, amelyek döntően befolyásolták az eseményeket és annak végeredményét.
Teljes cikk: 2017/1.