Az SVKI kutatói Észak-Korea biztonságpolitikai helyzetéről

2023. február 7-én az NKE Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének munkatársai részt vettek a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Modern Kelet-Ázsia Kutatócsoportjának workshopján, amelynek témája Észak-Korea biztonságpolitikai helyzete volt. A mintegy másfél órás szakmai beszélgetés során Dr. Tálas Péter intézetvezető és Dr. Csoma Mózes tudományos főmunkatárs is rávilágított arra a tényre, hogy az elmúlt év során a phenjani rezsim rekordszámú rakétakísérletet hajtott végre, amelyek nagyfokú biztonsági kockázatot jelentenek az északkelet-ázsiai térségben. Az orosz-ukrán háború során ráadásul a KNDK felértékelődött az orosz külpolitika számára, így a rezsim nemzetközi mozgástere az elmúlt időszak során nagy mértékben megnőtt. Mint ismeretes, 2017-ben Kína és Oroszország is hozzájárult a távol-keleti országgal szembeni nemzetközi büntetőintézkedésekhez, mivel a rezsim folyamatos erődemonstrációi már számukra is nehezen vállalhatók lettek, így a phenjani döntéshozóknak korábban nem tapasztalt mennyiségű szankcióval kellett szembenéznie. Ez az elszigetelt helyzet – ami a koronavírus-világjárvánnyal kiegészülve rendkívül nehéz helyzetet teremtett a KNDK-ban – azonban az elmúlt év során változni kezdett, mivel Belarusz és Szíria mellett Észak-Korea lett az egyetlen olyan ország, amely teljes mellszélességgel kiállt az orosz agresszió mellett. A workshop beszélgetését Dr. Szilágyi Zsolt, a Modern Kelet-Ázsia Kutatócsoportjának munkatársa moderálta.

Az eseményről készült videófelvétel megtekinthető itt